Jak to začalo

Všechno to začalo jako sen dvou bláznů. Sen o vlastním bydlení v souladu s přírodou. Nejenom v přírodě, ale i s ohledem na přírodu, ekologii, dlouhodobou udržitelnost. To je hlavní myšlenka, která se táhne celým naším společným životem a chtěli jsme si za ní stát i při výběru vlastního bydlení. Ale nebylo to jednoduché. Našli jsme pro nás ideální pozemek u Chebu, kde Kajka pracovala před mateřskou dovolenou jako lékařka. Tři roky v nás zrálo rozhodnutí opustit náš krásný velký byt v Chebu a konečně začít pracovat na našem snu o přírodním domku blízko lesa, permakulturní zahradě a alespoň částečné soběstačnosti. Cítili jsme, že to je to nejlepší pro nás i naše děti. Neměli jsme žádné našetřené peníze. Měli jsme pouze jistotu, že už to nechceme odkládat na později, to by se totiž mohlo stát, že bychom čekali na vhodnou dobu donekonečna…

A pak přišel nápad. Možná trochu bláznivý, ale pro nás jediná šance. Rozhodli jsme se prodat náš byt v Chebu a ze zisku, který nám zůstal po zaplacení hypotéky jsme se rozhodli zařídit si bydlení. Tehdy jsme ještě neměli přesný plán a měli jsme pouze dva měsíce do předání bytu novým majitelům. Uvažovali jsme nad koupí maringotky nebo mobilního domku jako dočasného řešení, než si postavíme svůj dům. Po zhodnocení ekologičnosti a pohodlí takového bydlení a peněz, které bychom museli za něj zaplatit (zdroje jsme měli dost omezené) jsme se nakonec rozhodli, že nejlepší bude postavit si hned svůj vlastní dům. Na stavbu na klíč jsme neměli finance a nevyhovovaly nám některé materiály a stavební postupy, které se běžně používají.

Proto Kuba navrhl vlastní řešení. Domek z téměř čistě přírodních materiálů, s minimální uhlíkovou stopou a s možností v budoucnosti přistavět k domku další pokoje, až budou děti potřebovat svoje vlastní. Hodně času zabral návrh domu a dodání materiálu. Bylo jasné, že do termínu předání našeho bývalého bytu novým majitelům domek nepostavíme. Proto jsme si dočasně pronajali menší byt blízko pozemku a začali jsme stavět. Na začátku stavby a v jejím průběhu nás však potkali různé komplikace, díky kterým se stavba protáhla a mezitím nám došli finance. Ale hodně jsme se naučili a chceme tyto zkušenosti předávat dál. Rádi bychom umožnili dalším lidem, kteří touží po přírodním bydlení, aby si ho mohli zařídit jednoduše, za dostupnou cenu a bez všech těžkostí, které potkaly nás.

Komentáře
 1. Okeygorandom https://cubotami.cz 2601593 napsal:

  Mark Malvin

 2. Marcel Goliaš napsal:

  Dobrý den,
  celkem by mě zajímalo, jestli už máte domek hotový a na kolik vás takovéto bydlení ve finále vyšlo … pokud to není tajné. 🙂 Také o něčem takovém s manželkou přemýšlíme, ale nejvíce limitujícím faktorem je pro nás přece jen cena.
  Předem díky za případnou odpověď.
  M

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.